Bezpieczeństwo pracy oraz ochrona zdrowia personelu i pacjentów w placówkach medycznych w znaczącym stopniu zależy od odpowiednio opracowanego planu higienicznego. Prace sprzątające w szpitalu muszą być przeprowadzane w prawidłowy sposób z wykorzystaniem właściwych środków i specjalnego sprzętu. Aby dowiedzieć się dokładnie, jakie są zasady sprzątania w szpitalu, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
W instytucjach należy przestrzegać ustalonych standardów związanych z utrzymaniem czystości, higieny i dezynfekcji. W zachowaniu tych standardów pomaga wcześniej opracowany plan higieny, czyli dokument, który zawiera informacje o tym, jak często i w jaki sposób należy sprzątać. Poprawnie sporządzony plan higieny szpitala obejmuje wytyczne dotyczące mycia konkretnych typów powierzchni. Wskazuje on, jakich środków używać do danych elementów i w jaki sposób wykonywać czyszczenie. Ważne, aby został sporządzony dla każdego pomieszczenia (lub rodzaju pomieszczenia) osobno.
We wstępie planu higieny kluczowe jest określenie celu dokumentu, adresata i osób odpowiedzialnych za jego przestrzeganie. Przydatne może być też wskazanie różnych definicji, takich jak np. dezynfekcja, dekontaminacja czy mycie. Zasadnicza część planu higieny szpitala powinna informować o częstotliwości sprzątania, zalecanych środkach i technikach mycia różnych powierzchni. Ważne, aby ta część była jak najbardziej przejrzysta i napisana prostym, zrozumiałym językiem. Nie powinno w niej zabraknąć szczegółów na temat środków ostrożności.
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych pozwala nie tylko utrzymać czystość w placówce, ale również pomaga kontrolować zakażenia szpitalne. Skuteczność całego procesu zależy zarówno od wyboru odpowiednich preparatów, jak i od przestrzegania zaleceń dotyczących jego realizacji. Do dezynfekcji powierzchni szpitalnych używa się środków o krótkim czasie działania (nieprzekraczającym 15 minut). Te preparaty posiadają specjalne oznakowanie, wskazujące na ich zakres działania:
Stosowane preparaty dezynfekujące muszą charakteryzować się skutecznością i być bezpieczne dla personelu oraz pacjentów. Co ważne, każda strefa w szpitalu wymaga innego stopnia dezynfekcji i użycia odmiennych preparatów. Sprzątanie należy rozpocząć od dezynfekcji wyposażenia i powierzchni pionowych położonych jak najwyżej. Dopiero w kolejnym kroku należy przejść do dezynfekcji powierzchni poziomych.
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych musi być realizowana w sposób precyzyjny, przy uwzględnieniu następujących zasad:
Podczas wykonywania prac porządkowych, należy przestrzegać przeznaczenia kolorów ściereczek do sprzątania w szpitalu:
Jak zostać sprzątaczką w szpitalu? Wymagania, które zazwyczaj trzeba spełnić, to przede wszystkim znajomość zasad higieny i BHP, chęci do pracy w środowisku medycznym oraz sumienność i dokładność. Na plus jest także doświadczenie w pracy w placówkach medycznych. Sprzątaczka w szpitalu ma obowiązek dbać o mienie placówki. Oznacza to, że odpowiada za mycie, czyszczenie i porządkowanie przedmiotów i pomieszczeń.
Wiele placówek nie zatrudnia sprzątaczek, lecz korzysta z usług firm oferujących profesjonalne sprzątanie szpitali. Taką firmą jesteśmy my - zespół ClickClean. Dbamy o zachowanie najwyższych standardów higieny w sprzątanych placówkach. Zawsze przestrzegamy procedur. Nigdy nie idziemy na kompromis w kwestii jakości usług. Jesteśmy przygotowani do realizowania czynności czyszczących z wykorzystaniem środków higienicznych dedykowanych konkretnym strefom. Zajmujemy się też fachową dezynfekcją.