Wertykulacja trawnika ma na celu przede wszystkim poprawienie jego kondycji – w tym celu nakłuwa się glebę na odpowiedniej głębokości i w dobrze zachowanych odstępach. Dzięki temu ziemia staje się spulchniona i napowietrzona, a do znajdujących się w niej korzeni dociera więcej wody i składników odżywczych. Proces ten można przeprowadzić ręcznie, z pomocą grabi, bądź z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, zwanych wertykulatorami. Wertykulacja trawnika – co to, w jaki sposób i kiedy ją przeprowadzać? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego trawnika, to znak, że warto przeprowadzić jego wertykulację. W końcu tereny zielone wokół domu, a tym bardziej firmy, wpływają na ich odbiór przez otoczenie. Trawnik, który nie jest regularnie poddawany temu zabiegowi, staje się nadmiernie zbity, co można zauważyć szczególnie po opadach deszczu, gdy woda przez długi czas nie wsiąknie w glebę. Na czym więc polega wertykulacja trawnika?
Wertykulacją trawnika nazywamy zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni na głębokość wynoszącą od kilku do kilkunastu milimetrów. Pozwala to na usunięcie obumarłych części roślin i mchu, a także napowietrzenie gleby i lepsze zasilenie korzeni trawy. Co więcej, wertykulacja trawnika pobudza go do wzrostu, co po kilku tygodniach od zabiegu skutkuje jego zauważalnym zagęszczeniem.
Wiesz już zatem, jak ważna jest wertykulacja trawnika. Kiedy wykonać ten zabieg? Należy wziąć pod uwagę czas, jaki upłynął od założenia murawy. Na jej spulchnienie z pomocą grabi czy wertykulatora można się bowiem zdecydować dopiero po upłynięciu roku – w przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem pędów i korzeni, które ze względu na swój stopień rozwoju są wówczas bardzo delikatne. Pierwszy zabieg wertykulacji trawnika należy więc przeprowadzić w drugim roku po jego wysianiu, a następnie powtarzać rokrocznie.
Jeśli zaś chodzi o konkretny termin, który byłby optymalny do wykonania tego zabiegu, eksperci wskazują, że wertykulacja trawnika po zimie, wiosną, przyniesie najlepsze korzyści. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przeprowadzić ją później – nawet we wrześniu – a także częściej niż raz w roku, o ile murawa rzeczywiście tego potrzebuje. Pamiętajmy jednak, że temperatura gleby powinna wynosić przynajmniej 10 stopni. Wertykulacji trawnika nie przeprowadzamy również w upale ani w okresie silnych opadów.
Kiedy przeprowadzić wertykulację? Przed czy po koszeniu? To pytanie, które często słyszą nasi eksperci od utrzymania terenów zielonych. Naszym klientom radzą, by zdecydowali się na zabieg dopiero po pierwszym koszeniu trawy – w przeciwnym wypadku jej nowe pędy mogą zostać uszkodzone, co może prowadzić do zahamowania ich wzrostu.
Abyś mógł świadomie korzystać z porad dotyczących pielęgnacji ogrodu, wyjaśniamy, że nie ma różnicy między skaryfikacją a wertykulacją trawnika – są to synonimy. Nieco innym zabiegiem jest jednak aeracja, choć przebiega bardzo podobnie, jako że również polega na nakłuwaniu trawnika. Jest to jednak zabieg delikatniejszy dla darni, mający głównie na celu poprawę przepuszczalności gleby, a nie oczyszczenie jej z obumarłych roślin. Aby cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem, warto na przestrzeni roku zdecydować się zarówno na wertykulację, jak i aerację.
Na zakończenie warto wspomnieć, do kiedy można robić wertykulację trawnika, abyś mógł odpowiednio zaplanować tegoroczne prace ogrodowe. W razie potrzeby, gdy gleba jest bardzo zbita, zabieg ten można przeprowadzić nawet jesienią. Należy jednak wówczas pamiętać, by był on wykonany delikatniej, niż gdyby to miało miejsce wiosną. Trawa musi mieć bowiem odpowiednio dużo czasu, aby móc zregenerować się przed nadejściem zimy. Potrzebujesz pomocy w wertykulacji trawnika wokół domu czy firmy? Skorzystaj z naszej profesjonalnej oferty utrzymania terenów zielonych!