Ocena stanu technicznego budynku

Ocena stanu technicznego budynku

Bycie właścicielem nieruchomości wiąże się z wieloma obowiązkami. Wśród nich widnieją takie kwestie jak regularne porządkowanie wnętrz i przestrzeni wokół, naprawy instalacji lub elementów konstrukcyjnych, regulowanie należności za wykorzystywanie mediów czy te dotyczące podatków, a także dbałość o bezpieczeństwo użytkowania.

Ocena stanu technicznego budynku to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W jej trakcie zostaje skontrolowana kondycja obiektu jako całości oraz poszczególnych jego elementów. Pozwala to zauważyć ewentualne nieprawidłowości, a następnie odpowiednio się nimi zająć. Kiedy warto przeprowadzić kontrolę stanu technicznego budynku?

Stan techniczny – co to?

Zanim przejdziemy do tłumaczenia kwestii tego, jak przeprowadzić kontrolę obiektu, warto dowiedzieć się najpierw więcej na temat samego stanu technicznego. Co to jest i dlaczego należy go sprawdzać?

Według definicji stan techniczny to kondycja, w jakiej aktualnie jest dany obiekt, a także wszystkie wchodzące w jego skład elementy konstrukcyjne, instalacyjne oraz urządzenia, w tym systemy, przewody itd. Dotyczy on trwałości, funkcjonalności i jakości poszczególnych części budynku, a także jego samego jako całości.

Kontrola stanu technicznego budynku

Kontrola stanu technicznego budynku ma na celu określenie kondycji całej nieruchomości. W jej trakcie bierze się pod uwagę takie kwestie jak trwałość poszczególnych elementów, bezpieczeństwo użytkowania oraz zgodność z aktualnie obowiązującym prawem budowlanym. W ramach kontroli przeprowadza się przeglądy okresowe, których wymagają przepisy, albo dodatkowe inspekcje, wykonywane zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Okresową kontrolę stanu technicznego budynku należy przeprowadzać raz w roku. Obejmuje ona sprawdzenie elementów narażonych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych lub czynników występujących w trakcie użytkowania obiektu. Co więcej, należy skontrolować systemy oraz urządzenia służące ochronie środowiska, a także instalacje gazowe czy przewody kominowe.

Istnieje również obowiązek sprawdzenia stanu technicznego obiektu, jego przydatności do użytkowania, estetyki i otoczenia. Ponadto należy skontrolować sprawność instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej. Szczególną uwagę skupia się wtedy na połączeniach, osprzęcie, zabezpieczeniach i środkach ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów, uziemień czy aparatów. Kontrolę stanu technicznego budynku pod tym względem należy przeprowadzać co najmniej raz na 5 lat.

Opinia techniczna budynku

Rezultat kontroli stanu technicznego obiektu stanowi wystawienie opinii. Przygotowuje ją specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Fachowiec, sporządzając opinię techniczną budynku, bierze pod uwagę wyniki oględzin oraz to, co przedstawia dokumentacja projektowa – jeśli jest dostępna. W trakcie pracy specjalista korzysta głównie z własnej wiedzy i zgromadzonego doświadczenia, dlatego diagnoza może nie być jednoznaczna.

Opinia techniczna budynku – cena

Koszt sporządzenia opinii technicznej budynku nie zawsze jest taki sam. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie oglądanych obiektów. Mniejsze, bardziej zadbane czy nowsze budynki wymagają mniej czasu na dokładne obejrzenie najważniejszych punktów. Z kolei na oględziny większych, zaniedbanych lub starszych obiektów trzeba przeznaczyć go nieco więcej.

Od czego może jeszcze zależeć koszt sporządzenia opinii technicznej budynku? Cena niekiedy rośnie w sytuacji, gdy klient ma specyficzne wymagania – na przykład oczekuje, że dokument zostanie dostarczony w krótkim czasie lub zaistniała potrzeba przeprowadzenia dodatkowych analiz.

Ile mniej więcej kosztuje opinia techniczna budynku? Cena standardowo zaczyna się od kilkuset złotych i rośnie w zależności od wymienionych wyżej czynników. Nie są to wielkie kwoty, biorąc pod uwagę możliwość zadbania o stan obiektu po zapoznaniu się z treścią opinii, a co za tym idzie – oszczędności związane z uniknięciem poważniejszych awarii.

Ocena stanu technicznego budynku – ClickClean

Dbałość o ogólny stan budynku to nie tylko jego sprzątanie – to również troska o kwestie techniczne. Regularne kontrole pozwolą zachować odpowiednią kondycję obiektu, utrzymywać bezpieczeństwo na optymalnym poziomie oraz zapobiegną większym awariom, które zazwyczaj wiążą się z niemałymi wydatkami. Jednak w jaki sposób zlecić wykonanie opinii technicznej budynku? Najlepiej to zadanie zlecić fachowcom.

Jako specjaliści tworzący ClickClean, poza samym sprzątaniem obiektów i porządkowaniem terenów w ich pobliżu, zajmujemy się również utrzymaniem technicznym nieruchomości. Polega ono na obsłudze, przeglądach oraz konserwacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych czy instalacyjnych obiektu.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że niekiedy tak istotna kwestia, jak umówienie kontroli stanu technicznego budynku może zostać pominięta w obliczu ogromu codziennych obowiązków. Dlatego proponowane przez nas utrzymanie techniczne nieruchomości obejmuje realizację również tego zadania.