Obowiązek odśnieżania dachu

Obowiązek odśnieżania dachu

Śnieg zalegający na dachu niekorzystnie wpływa nie tylko na stan pokrycia dachowego, lecz na konstrukcję całego budynku. Dodatkowo, gdy zacznie się zsuwać, może stanowić poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Spadający śnieg może także uszkodzić elementy zlokalizowane w otoczeniu, takie jak np. pojazdy. Z tego względu tak istotne jest systematyczne odśnieżanie. Przepisy jednoznacznie mówią o tym, kto odpowiada za usuwanie śniegu i lodu z dachu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

Odśnieżanie dachu - przepisy

Śnieg zalegający na dachu jest poważnym obciążeniem dla połaci. Może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji poszycia dachowego, a w skrajnych przypadkach nawet katastrofy budowlanej. Ponadto, jeśli dach nie będzie odśnieżany, może dojść do zawilgocenia pokrycia i zalania wnętrza budynku. Dodatkowo zalegający śnieg i sople stanowią bardzo duże zagrożenie dla osób i samochodów poruszających się w pobliżu obiektu. Należy pamiętać, że świeży śnieg jest lekki i nie trzeba się go obawiać, natomiast ten, który leży na dachu dłuższy czas może ważyć nawet kilkaset kilogramów na każdy metr sześcienny. Z tego względu usuwanie go jest koniecznością. Podstawa prawna Art. 61 (Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 414) mówi, że: “Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany: 2) Zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub siły natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne,(....), silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, (...) w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.".

Obowiązek odśnieżania dachu - podstawa prawna

Zgodnie z podstawą prawną Art. 61 (Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 414), każdy właściciel lub zarządca jest zobowiązany do usuwania z dachu wszystkiego, co stanowiłoby zagrożenie dla użytkowników budynku lub osób znajdujących w jego otoczeniu.

Należy pamiętać, że zaniedbując obowiązek odśnieżania dachu, narażamy się na konsekwencje prawne. Nie usuwając śniegu i lodu z poszycia, trzeba się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł. Mandat ten ma prawo wystawić zarówno straż miejska, jak i inspektor nadzoru budowlanego. Ponadto zignorowanie obowiązku odśnieżania dachu może wiązać się z karą pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jeśli właściciel czy zarządca nie opłaci mandatu i sprawa zostanie skierowana do sądu, to wysokość kary może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Obowiązek odśnieżania dachu

Jak już wiadomo, obowiązek odśnieżania dachu spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Oznacza to, że jeśli zsuwający się śnieg czy lód doprowadzi do wypadku, to wina leży właśnie po ich stronie. Zatem, aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy działać zgodnie z prawem i systematycznie odśnieżać dach. Jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień, powinniśmy skorzystać z usług fachowców. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami osoba odśnieżająca dach musi posiadać ważne badania lekarskie i aktualne szkolenie BHP.

Kiedy odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachu należy przeprowadzać w przypadku intensywnych opadów śniegu, a także gdy dochodzi do wahań temperatury, powodujących zamarzanie i topnienie pokrywy śnieżnej. Nie zaleca się odkładania tego w czasie, ponieważ mokry śnieg zalegający na dachu przez kilka dni stanowi ogromne zagrożenie.

Dach najlepiej oczyszczać, gdy warstwa śniegu osiągnie 70-80% maksymalnego dopuszczalnego obciążenia konstrukcji. Ponadto zachęcamy do zapoznania się ze średnim ciężarem objętościowym śniegu w kilku fazach, określonym przez normę PN-EN 1991-1-3:2005:

  • mokry śnieg - 4 kN/m3;
  • śnieg osiadły (po kilku godzinach lub dniach od opadów) - 2 kN/m3;
  • śnieg stary (po kilku tygodniach czy miesiącach od opadów) - 2 kN/m3;
  • świeży śnieg (puch) - 1 kN/m3.

Biorąc pod uwagę powyższe wartości - 1 m3 świeżego śniegu może ważyć 200 kg, natomiast 1 m3 mokrego nawet 800 kg!

Profesjonalne odśnieżanie dachu - ClickClean

Odśnieżanie dachu to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, zastosowania specjalistycznego sprzętu i bogatej wiedzy z zakresu BHP. Podejmując się tego zadania samodzielnie, bez umiejętności, narażamy się na ogromne ryzyko. Dodatkowo możemy uszkodzić pokrycie dachowe. Z tego względu odśnieżanie dachu warto zlecić doświadczonym i wykwalifikowanym fachowcom, takim jak my - zespół ClickClean. Wiemy, jak skutecznie i bezpiecznie zniwelować śnieg i lód, aby zapewnić bezpieczeństwo dla konstrukcji i osób znajdujących się w pobliżu budynku. Dysponujemy zaawansowanym sprzętem, dzięki któremu cały proces przebiega sprawnie i profesjonalnie. Posiadamy aktualne szkolenie BHP i badania lekarskie, dlatego przeprowadzamy usługi całkowicie legalnie.