Elewacja jest narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na jej stan i estetykę. Wpływa na nią m.in. deszcz, śnieg czy mróz. Ponadto na elewacji osiadają liczne zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyły sadza. Zewnętrzne ściany budynków często są również narażone na rozwój glonów, mchów i pleśni. Z tego względu po czasie wymagają one intensywnego mycia. Jak się do tego zabrać? W jaki sposób myć elewację, aby nie uszkodzić jej struktury? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Wybór środka do mycia elewacji to nie lada wyzwanie. Aby znaleźć najlepszy preparat, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto one:
1. Rodzaj powierzchni: zanim zdecydujesz się na zakup danego środka do mycia elewacji, upewnij się, czy jest on bezpieczny dla powierzchni, którą będziesz czyścił. Jeśli elewacja została wykonana z delikatnych materiałów, sięgnij po preparat pozbawiony silnych, agresywnych składników. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia struktury.
2. Stopień zabrudzeń: dobierz środek do typu i intensywności zabrudzeń, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia. Jeśli ściana jest pokryta kurzem lub pyłkami, wystarczy delikatny preparat. Jeśli jednak na elewacji widoczne są zacieki i plamy, konieczne może być użycie silniejszego produktu myjącego.
3. Skuteczność: zanim sięgniesz po konkretny środek do czyszczenia elewacji, upewnij się, czy zapewnia on satysfakcjonujące efekty. Przed zakupem warto poczytać opinie na temat danego preparatu i sprawdzić, jak oceniają go użytkownicy.
Jeśli nie wiesz, jaki środek do mycia zewnętrznych ścian budynku kupić, to skontaktuj się z fachowcami od mycia elewacji w Poznaniu lub innym mieście i poproś o poradę. Specjaliści wiedzą, jakie preparaty są zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.
Ocet nadaje się do usuwania lekkich wykwitów pojawiających się na cegle lub klinkierze. Aby umyć nim elewację, wystarczy stworzyć mieszankę zawierającą wodę i ocet spirytusowy 10%. Na każde 5 l wody należy wlać 2 l octu. Miksturę można nałożyć na zanieczyszczoną powierzchnię przy pomocy spryskiwacza lub gąbki. Roztwór należy pozostawić na kilka minut na powierzchni, aby mógł on skutecznie rozpuścić zabrudzenia. Następnie trzeba dokładnie spłukać elewację czystą wodą, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej. Octem nie należy myć elewacji wykonanych z delikatnych, porowatych materiałów, takich jak wapień czy beton architektoniczny, ponieważ kwas zawarty w occie może uszkodzić ich powierzchnię.
Płyn do naczyń nadaje się do mycia elewacji blaszanych, ceglanych, szklanych i tych wykonanych z klinkieru, sidingu winylowego oraz płyt kompozytowych. Pozwala na usunięcie różnorodnych zabrudzeń i jest bezpieczny dla znacznej części materiałów. Aby umyć nim elewację, należy zmieszać płyn wraz z wodą w wiadrze. W kolejnym kroku trzeba nanieść roztwór na zanieczyszczoną powierzchnię i pozostawić go na kilka minut. Po upływie tego czasu można spłukać wodę z płynem z elewacji. Należy pamiętać, że płyn do naczyń może sobie nie poradzić ze szczególnie uporczywymi zabrudzeniami. Ponadto może negatywnie wpłynąć na niektóre materiały, dlatego, zanim zastosujesz go na większej powierzchni, wykonaj próbę na małym, niewidocznym obszarze elewacji.
Mycie elewacji domu bez myjki jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że sięgniesz po wąż ogrodowy, teleskopową szczotkę do mycia, odpowiednie środki czyszczące i wiadro, w którym wymieszasz wodę z detergentem. Przy pomocy węża spłuczesz elewację i w efekcie rozpuścisz zabrudzenia. A przy użyciu preparatów i szczotki zniwelujesz z powierzchni szczególnie uporczywe zanieczyszczenia, których nie da się usunąć za pomocą samego strumienia wody.
Mycie elewacji dronem to metoda, który zdobywa coraz większą popularność. Jest ceniona za swoją skuteczność i innowacyjność. Dzięki zastosowaniu dronów można wyczyścić elewację nawet w trudnodostępnych miejscach, gdzie ciężko byłoby dotrzeć tradycyjnymi metodami. Drony są wyposażone w systemy nawigacji, specjalne czujniki i kamery, dlatego pozwalają na precyzyjne i bezpieczne czyszczenie zewnętrznych ścian budynków. Tego rodzaju urządzenia wykorzystują zbiorniki i dysze spryskujące, które umożliwiają mycie elewacji przy pomocy wody i detergentów.
Czeka Cię mycie elewacji? Karcher może być pomocny. Doskonale sprawdzi się również klasyczna myjka. Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne czyszczenie zabrudzeń lub nie jesteś w stanie poradzić sobie z silnymi zanieczyszczeniami, to zleć mycie elewacji w Poznaniu lub innej lokalizacji profesjonalistom.